Powodów, dla których chcemy przyspieszyć porost włosów, jest wiele. Chęć zmiany wizerunku czy nieudana wizyta u fryzjera to tylko niektóre z długiej listy. Zapuszczanie włosów to proces, który ze względu na genetykę u każdego z nas przebiega inaczej, niemniej warto wiedzieć, co możemy zrobić chcąc przyspieszyć ich wzrost.
Włosy w dobrej kondycji
Jeśli chcemy, aby nasze włosy rosły szybciej, przede wszystkim powinniśmy zadbać o ich prawidłową kondycję. Wówczas należy zrezygnować z inwazyjnych zabiegów koloryzacji i schować produkty do stylizacji, zwłaszcza tej na ciepło. Modelując włosy przy użyciu lokówki czy prostownicy, tym bardziej nie używając kosmetyków termoochronnych, narażamy włosy na ubytki w ich strukturze, co przekłada się na łamliwość, szorstkość w dotyku oraz przesuszenie, zwłaszcza przy końcach. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z suszenia włosów suszarką, warto przynajmniej zmniejszyć temperaturę powietrza, które przenosimy na włosy. Im zimniejsze, tym lepiej dla naszych włosów.
Prawidłowa pielęgnacja i oczyszczanie
Warto także pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu. Dobrym rozwiązaniem jest mycie włosów szamponem bogatym w odżywcze olejki. Delikatny masaż podczas kąpieli pozwoli im przeniknąć do wnętrza i nasycić nasze włosy potrzebnymi składnikami. Jeśli jesteśmy posiadaczami włosów z tendencją do plątania się, należy sięgnąć po odżywki w sprayu, które pomogą je okiełznać.
Delikatne czesanie włosów
Siłowe rozczesywanie włosów bardzo negatywnie wpływa na ich kondycję i często prowadzi do ich wyrwania. Chcąc prawidłowo rozczesać włosy, należy użyć szczotki lub grzebienia o grubszych ząbkach i kierować się stopniowo od dołu, do nasady głowy. Jeśli podczas rozczesywania masz szczególne problemy z końcówkami, warto udać się do fryzjera i skrócić je o kilka centymetrów. Pamiętaj, że zdrowe końce są gwarancją prawidłowej kondycji włosów.
Dieta dla włosów
Innym istotnym elementem jest zbilansowana dieta. Chcąc przyspieszyć porost włosów, warto spożywać produkty bogate w białko, na przykład jajka czy ryby zawierające w sobie także kwasy omega-3, które wzmacniają włosy i przeciwdziałają ich wypadaniu. W menu powinny się także znaleźć otręby pszenne, owoce jagodowe i sery, w których znajdują się pielęgnujące włosy minerały takie jak cynk, selen i miedź, a także witaminy A, B, E i C, które odpowiadają za ich odżywienie od środka.
Nawadnianie
Nie należy zapominać także o dostarczaniu organizmowi wody. Wypijając minimum 6-8 szklanek dziennie wypłuczesz z organizmu toksyny hamujące proces wzrostu i zadbasz o prawidłowe nawodnienie swojego ciała, w tym również włosów.