Porady

Czesanie dla zdrowia włosów

By 31 maja 2019 5 czerwca, 2019 No Comments

To jedna z tych czynności, które, obok szczotkowania zębów czy parzenia kawy o poranku, odruchowo wykonujemy każdego dnia. Z reguły nie poświęcamy temu więcej niż kilka minut ani też nie zastanawiamy się, czy robimy to prawidłowo. Okazuje się jednak, że właściwe czesanie włosów, dostosowane do ich długości, grubości i struktury ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowego wyglądu.

Czesanie to podstawowy i jednocześnie najczęstszy zabieg pielęgnacyjny wykonywany na włosach. Choć do jego zasadniczych celów należą wygładzenie i modelowanie, to nie zapominajmy, że dzięki niemu oczyszczamy kosmyki ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, usuwamy martwy naskórek, zabezpieczamy strukturę włosów, a także pobudzamy krążenie, poprawiając w ten sposób kondycję cebulek i stymulując ich wzrost. Wbrew pozorom, czesanie ma więc dużo większe znaczenie, niż moglibyśmy przypuszczać. Zatem kiedy, jak i czym to robić, by włosom wyszło na zdrowie?

Kiedy czesać włosy?

Czesanie włosów

To w znacznym stopniu zależy od Waszego rytmu dnia, ale przyjęło się, że przede wszystkim rozczesujemy włosy o poranku, przed myciem i wieczorem, zanim położymy się do łóżka. Niewskazany jest pośpiech, dlatego zarezerwujmy sobie na tę czynność nieco więcej czasu. Pamiętacie kadry z filmów kostiumowych, kiedy to damy przed snem, siedząc przy toaletce lub na łożu z baldachimem, toczą żywe dyskusje lub głęboko rozmyślają powoli szczotkując włosy? Doskonale wiedziały, co robią. Jednak, jak w większości przypadków – i tutaj zachowajmy umiar. Zbyt częste czesanie może doprowadzić do uszkodzeń lub nadmiernego pobudzenia skóry do produkcji serum, a to z kolei może powodować problemy z przetłuszczaniem się włosów.

Jak czesać włosy?

Przede wszystkim delikatnie, by uniknąć uszkodzeń. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w przypadku włosów tłustych, kręconych i cienkich, które w większym stopniu narażone są na skutki ewentualnych szarpnięć. Technika jest równie ważna. Najlepiej zaczynać od końcówek i sukcesywnie przechodzić do wyższych partii, a na końcu kilkakrotnie przeczesać na całej długości. W przypadku włosów grubych, warto dodatkowo podzielić je na pasma lub zastosować odżywkę ułatwiającą rozczesywanie, dzięki czemu łatwiej będzie rozdzielić kosmyki. Co istotne, włosy proste czeszemy na sucho, natomiast kręcone na mokro i zdecydowanie rzadziej, by zachować linie skrętów.

Czym czesać włosy?

szczotki i grzebienie Termix

Wiemy już, kiedy i w jaki sposób najlepiej czesać pasma, pozostaje już tylko wybrać odpowiednie akcesoria. W tym przypadku nieoceniona jest szczotka z naturalnym włosiem, która wyjątkowo łagodnie obchodzi się z każdym rodzajem włosów, pozostawiając je gładkie i błyszczące. Dobrze mieć też pod ręką specjalny grzebień do rozczesywania, najlepiej z szeroko rozstawionymi zębami.

Warto uczynić z czesania swojego rodzaju rytuał, ze scenariuszem ściśle dostosowanym do potrzeb włosów oraz szczęśliwym zakończeniem w postaci zdrowych i każdego dnia pięknie wyglądających kosmyków.