Porady

Czyszczenie i dezynfekcja szczotek w salonie fryzjerskim – praktyczne wskazówki

By 16 marca 2020 No Comments

Zachowanie higieny w salonie fryzjerskim jest niezwykle istotne. Klienci muszą mieć pewność, że wykonywane zabiegi stylizacyjne nie będą wiązały się z negatywnym wpływem na ich zdrowie. Podobnie styliści powinni mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, żeby regularnie czyścić i dezynfekować szczotki, które stanowią jedno z podstawowych narzędzi pracy fryzjera.

Kluczowym elementem jest również higiena rąk. To właśnie dłonie są najczęstszym źródłem przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Nawet jeśli nie są one w widoczny sposób zabrudzone, należy je zdezynfekować przed każdym kontaktem z klientem.

Higiena szczotek do włosów

Wystarczy kilka prostych kroków, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim klientom. Po pierwsze należy unikać nadmiaru włosów gromadzących się na szczotce. Najlepiej usunąć je ręcznie, zakładając wcześniej silikonową rękawiczkę. Niektóre pozostałości trudno zebrać, dlatego najlepiej użyć małego grzebienia lub czyścika do szczotek. Kolejnym etapem czyszczenia jest zanurzenie narzędzia pracy w ciepłej wodzie w celu wypłukania resztek.

Czyszczenie szczotekNastępnie należy nałożyć mydło między włosie oraz wyszorować je delikatnie, ale dokładnie. Ważne jest zachowanie jednego kierunku oczyszczania, co ułatwi zebranie pozostałości włosów i dodatkowo pomoże w wytwarzaniu piany. Powinna zostać rozprowadzona po całej powierzchni, a później dokładnie spłukana dużą ilością wody. Końcowym etapem czyszczenia jest wysuszenie szczotki za pomocą ręcznika. Należy pamiętać o lekkim naciskaniu materiału, co przyspieszy cały proces. Opisane kroki należy powtórzyć każdorazowo po zakończeniu stylizacji danego klienta.

Jak sterylizować szczotkę Termix

Zalecamy sterylizację szczotek minimum dwa razy w tygodniu. Idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie dezynfekcji przy użyciu sterylizatora UV, jednak nie wszystkie salony mają dostęp do tego narzędzia. Prostym i łatwo dostępnym sposobem na sterylizację jest przygotowanie odpowiedniej mieszanki w proporcjach:

  • ½ szklanki białego octu z ½ szklanki ciepłej wody
  • ¼ szklanki amoniaku z 1 szklanką ciepłej wody
  • ⅙ olejku z drzewa herbacianego z 1 szklanką ciepłej wody

Po usunięciu włosów i namoczeniu szczotki w ciepłej wodzie należy zanurzyć ją w jednej z opisanych mieszanek na pół godziny. Po tym czasie należy wyczyścić szczotkę z użyciem mydła, a następnie dokładnie opłukać. Do czasu ponownego wykorzystania narzędzie pracy powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętej torebce. Równie istotna jest regularna wymiana szczotek, którą warto przeprowadzić przynajmniej raz do roku.

To jeszcze nie wszystko! Co najmniej raz dziennie należy wyczyścić również suszarkę do włosów, ponieważ w jej tylnym filtrze gromadzi się duża liczba zanieczyszczeń. Oczywiście podobnie należy wziąć pod uwagę higienę innych narzędzi pracy fryzjera.

Przestrzeganie zasad higieny jest wyrazem dbałości o bezpieczeństwo własne i klientów. Warto o tym pamiętać podczas codziennej pracy.