Porady

Dieta śródziemnomorska dla pięknych włosów

By 12 maja 2020 No Comments

Zdrowe i piękne włosy są nie tylko wynikiem regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezwykle istotna jest także właściwa dieta. Bogactwo składników odżywczych pozwala wzmocnić pasma od samego rdzenia. Inspiracji dietetycznych warto szukać w regionie śródziemnomorskim.

Skojarzenia z obszarem wokół Morza Śródziemnego są jednoznaczne – słońce, dobre samopoczucie i… zdrowie. Już kilkadziesiąt lat temu zaobserwowano, że mieszkańcy tego regionu cieszą się lepszą kondycją. Przyczyny można upatrywać w diecie bogatej białko i tłuszcze roślinne. Ma to też wyraźne przełożenie na kondycję włosów, które zachwycają blaskiem.

Ryby, tłuszcze i warzywa – wpływ na włosy

dieta-srodziemnomorskaZasady diety śródziemnomorskiej nie są skomplikowane. Orzechy, pestki, oleje roślinne i warzywa stanowią jej podstawę. Głównym źródłem białka są owoce morza i ryby. Dostarczają organizmowi także kwasów omega-3, które odpowiadają m.in. za zapobieganie łamliwości włosów.

Źródłem kwasów omega-6 są natomiast oleje roślinne. Tu należy stawiać na oleje z pierwszego tłoczenia – oliwa z oliwek, którą możemy stosować na zmianę z olejem rzepakowym. W krajach śródziemnomorskich często macza się pieczywo w oliwie, co jest nie tylko pysznym, ale również bardzo zdrowym rozwiązaniem, gdyż właśnie na surowo oleje dostarczają pełnię składników odżywczych.

Wszelkie pasty warto przygotowywać z makaronu pełnoziarnistego. Podobnie pieczywo najlepiej jeść razowe. Nabiał i jajka najlepiej spożywać w sposób umiarkowany, podobnie z owocami. Do tego należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz ograniczenie słodkich deserów.

oliwa-chleb-dla wlosow

Dobrą alternatywą dla słodyczy będą świeże owoce, szczególnie cytrusy. Zawierają one witaminę C, która przeciwdziała wypadaniu włosów poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. I choć wspomniane reguły diety wydają się banalne, stanowią gwarancję pięknego wyglądu włosów. Dlaczego?

Wzmocnij włosy – witaminy i minerały

cytrusy-witaminaCZa dobroczynne działanie diety śródziemnomorskiej odpowiedzialne jest bogactwo składników mineralnych oraz witamin, które dostarczane są organizmowi wraz z posiłkami. Wspomniana już witamina C pozytywnie wpływa na elastyczność pasm oraz stymuluje ich wzrost. Witaminy A oraz B12 mają za to właściwości regeneracyjne. Wspomagają odbudowę włosów oraz dbają o rewitalizację skóry głowy.

Kluczem do sukcesu jest utrzymanie równowagi hormonalnej. Nieoceniony w tym przypadku jest cynk. Przeciwdziała wytwarzaniu wolnych rodników oraz opóźnia naturalny proces starzenia się pasm. Wapń oraz fosfor stanowią bazę odpowiadającą za siłę i odporność struktury włosów. Nie należy zapominać o właściwej pigmentacji – odpowiada za nią żelazo, które dodatkowo dotlenia skórę głowy.

Dieta śródziemnomorska to skuteczny (i smaczny) sposób na dbanie o kondycję włosów. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych pozwoli Ci cieszyć się pięknem pasm – przy minimalnym wysiłku i z maksymalnie zjawiskowym efektem.