Porady

Jak prawidłowo zadbać o włosy latem?

By 27 czerwca 2019 No Comments

Letnie temperatury nie służą naszym włosom, podobnie jak słona woda czy morski wiatr. Pielęgnacja włosów latem to nie lada wyzwanie. Na szczęście istnieją metody, które pozwalają zmniejszyć ryzyko szkód wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

W gorącej porze roku warto poświęcić włosom nieco więcej czasu niż zwykle. Jeśli w planach mamy wakacyjny wyjazd nad morze, koniecznie należy pamiętać o myciu głowy po każdej wizycie na plaży. Wiatr przenosi drobinki piasku, które mocno podrażniają skórę głowy, a słona woda wysusza włosy, przez co stają się bardziej łamliwe i szorstkie w dotyku. Należy się także wystrzegać wychodzenia z wilgotnymi włosami na pełne słońce, gdyż to dodatkowo przyspieszy ich przesuszenie. Niezbędnikiem w każdej plażowej torebce powinna być także profesjonalna szczotka do włosów, która uchroni nas m.in. przed splątanymi włosami po kąpieli.

Włosy latemLatem warto sięgnąć po nakrycia głowy. Kapelusze, zwłaszcza te z dużym rondem, a także chusty do włosów, od kilku sezonów królują na głowach Polek i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał przeminąć. Zakrywając włosy nie narażamy ich na szkodliwy wpływ promieni UV, które niszczą warstwę ochronną, uszkadzają mieszki włosowe i powodują utratę melaniny. Poza nakryciem głowy, dobrym rozwiązaniem jest wiązanie włosów. Odsłaniając twarz i kark pozwalamy skórze lepiej oddychać, a włosy mają mniejsze szanse na uszkodzenia powstałe m.in. w wyniku splątania na wietrze. Czesząc włosy w kucyk, kok lub coraz popularniejsze warkocze nie tylko zapewniamy sobie wygodę, ale przede wszystkim dbamy o zdrowie i kondycję skóry głowy i włosów.

Odpowiednia pielęgnacja włosów latem

Latem warto zrezygnować ze zmiany koloru włosów i przede wszystkim skupić się na dostarczeniu im niezbędnych substancji odżywczych, a także warstwy ochronnej. Szczególnie pomocne okażą się wówczas kosmetyki zawierające filtr UV. Promienie uszkadzają nie tylko komórki skóry, ale także naturalny budulec włosa, keratynę. Powoduje to przeistaczanie się cząsteczek wody zawartych we włosach w wolne rodniki, które przecinając włókna keratynowe osłabiają strukturę włosów. Produkty ochronne najczęściej mają formę sprayów, wystarczy je zaaplikować ok. pół godziny przed wyjściem na zewnątrz. Należy je nakładać pasmami, do których oddzielania warto wykorzystywać szczotkę do włosów lub grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami.

Nawet, jeśli na wakacje nie wybieramy się nad morze, należy pamiętać o regularnym myciu włosów. Ze względu na wzmożoną potliwość skóry głowy, warto spłukiwać włosy chłodniejszą wodą, która nie uszkodzi szczelności łusek. Do pielęgnacji włosów latem należy wybierać kosmetyki o delikatnej i lekkiej formule. Idealne produkty powinny zawierać keratynę i ceramidy, które odpowiadają za uzupełnianie ubytków w strukturze włosa i wzmacniają go od wewnątrz. Obecność aloesu, mięty oraz olejków korzystnie wpłynie na ich nawilżenie oraz miękkość, dodatkowo pozostawiając uczucie lekkości i świeżości.