Porady

Ochrona przeciwsłoneczna dla włosów

By 12 sierpnia 2020 No Comments

Powszechnie wiadomo, że promienie letniego słońca mogą mieć negatywny wpływ na skórę. Dlatego popularne jest stosowanie ochrony w postaci kremów z filtrami i unikanie zbyt długiego opalania się. W przypadku włosów jest to równie istotne, a niestety, często pomijane.

Wpływ słońca na włosy

Warto pamiętać, że szkody wywołane przez słońce mają długofalowe skutki. Naruszają one strukturę pasm, w związku z czym włosy stają się przesuszone, a w konsekwencji suche, matowe i łamliwe. Jest to efekt działania promieni UV, które dostają się do warstwy korowej przez rozchylone łuski. Dodatkowo uszkodzeniom ulegają cebulki, co może prowadzić do zwiększonej częstotliwości wypadania włosów.

Na negatywne działanie promieni słonecznych najbardziej narażone są włosy wysoko porowate ze względu na ich naturalną tendencję do przesuszania oraz jasne pasma, co z kolei ma związek z poziomem melaniny. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko one wymagają szczególnej ochrony – powinna ona być podstawą w przypadku każdego rodzaju włosów.

Jak chronić włosy latem

Najprostszym zabiegiem, który pomaga chronić włosy przed działaniem słońca jest noszenie nakrycia głowy. Może być to chustka, kapelusz lub czapka z daszkiem. Możliwości jest wiele, co pozwala na eksperymentowanie ze stylizacjami. Dodatkowym elementem ochronnym będzie spray z filtrem UV – najlepiej z naturalnymi składnikami połączonymi z filtrami mineralnymi.

Duże znaczenie mają też codzienne zabiegi, takie jak mycie włosów szamponami o delikatnym działaniu. Nie powinny naruszać one bariery ochronnej skóry głowy. Warto pamiętać też o odżywkach nawilżających i regularnych zabiegach odżywczych w postaci olejowania lub maski.

Fryzura na lato

Niebagatelną rolę odgrywa też sama fryzura. Włosy spięte w luźny kok nie tylko dopasują się do letniego stylu, ale także będą mniej narażone na działanie promieni słonecznych. Takie upięcie ogranicza dotarcie promieni UV, a tym samym szkody w strukturze pasm.

Z latem powinny wiązać się wspaniałe wspomnienia – nie ma wśród nich miejsca na problemy z przesuszonymi i osłabionymi pasmami 🙂 Dlatego należy pamiętać o pielęgnacji i ochronie przeciwsłonecznej, zarówno w przypadku skóry, jak i włosów.